poniedziałek, 26 kwietnia 2010

Goście zaproszeni na spotkanie 23 maja

Poniżej mogą się Państwo zapoznać z listą dyskutantów zaproszonych na trzecią odsłonę cyklu "Od słów do rozmów":

Marta Bucholc
Urodziła się 28 marca 1978 roku w Olsztynie. Na Uniwersytecie Warszawskim ukończyła studia socjologiczne i filozoficzne w ramach Kolegium MISH oraz studia na Wydziale Prawa i Administracji. Za pracę magisterską z socjologii otrzymała Nagrodę im. Floriana Znanieckiego. Od 2000 roku związana jest z Instytutem Socjologii UW, gdzie w 2006 roku obroniła pracę doktorską napisaną pod kierunkiem dr hab. Pawła Śpiewaka, prof. UW. Jest laureatką stypendium Fundacji Tygodnika "Polityka" (2003) oraz stypendium START Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej (2006). Obecnie jest wicedyrektorem Instytutu Socjologii UW. Jej zainteresowania badawcze obejmują klasyczną myśl socjologiczną, teorię i filozofię polityki oraz socjologię wiedzy. Przełożyła na polski między innymi "Wyobraźnię socjologiczną" Charlesa Wrighta Millsa, "Czystość i zmazę" Mary Douglas oraz "Czas plemion" Michela Maffesolego.


Tomasz Chinciński
Historyk, dr, pracownik Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. W latach 2003-2007 sekretarz Zespołu badawczego, który zajmował się wydarzeniami bydgoskimi z 3 i 4 września 1939 r.; w latach 2008-2009 stypendysta Katholischer Akademischer Ausländer-Dienst (KAAD) w Niemczech. Współautor i redaktor (wraz z Pawłem Machcewiczem) tomu „Bydgoszcz. 3-4 września 1939. Studia i dokumenty” (2008). Ostatnio opublikował książkę „Forpoczta Hitlera. Niemiecka dywersja w Polsce w 1939 roku” (2010).

Albrecht Lempp
Od 2003 roku Członek Zarządu - Dyrektor Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Zasiada w radzie Fundacji Kultury „Haus Europa”, był wicedyrektorem w Instytucie Adama Mickiewicza. W 2000 roku na zlecenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – jako szef Zespołu Literackiego „polska2000” – przygotował program literacki polskiej prezentacji na Targi Książki we Frankfurcie, podczas których Polska była gościem honorowym.

W czerwcu 2007 otrzymał nagrodę Transatlantyk przyznawaną przez Instytut Książki za zasługi na rzecz promocji literatury polskiej za granicą. Doktor nauk humanistycznych, slawista, menadżer kultury i tłumacz literatury polskiej na język niemiecki m.in. Lema, Głowackiego, Pilcha, Nurowskiej, Boleckiej.


Zdzisław Najder
Historyk literatury, opozycjonista w czasach PRL, dyrektor Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa uhonorowany za zasługi dla pojednania i współpracy w Europie.. Doktor filozofii, profesor nauk humanistycznych. Jest wybitnym znawcą twórczości Josepha Conrada, a jego książka „Joseph Conrad: A Chronicle” uważana jest na świecie za jedną z najważniejszych biografii pisarza.

Karolina Wigura
Historyk idei, socjolog, doktor w Zakładzie Historii Myśli Społecznej Instytutu Socjologii UW. redaktor tygodnika „KulturaLiberalna.pl” oraz magazynu „Europa”. Autorka pracy doktorskiej pt: „Deklaracje przebaczenia i skruchy w polityce na przykładzie Polski, Niemiec i Ukrainy w latach 1945 – 2006. Teorie i praktyka.”

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz